polski Italian English
+48 66 22 66 791
kontakt@wideta.pl

Bieszczady naszymi oczami / Dziurawiec - roślina mocy

Dziurawiec - roślina mocy

Dziurawiec to roślinka, która rośnie na polanach, łąkach i terenach podmiejskich. Jej wygląd zachwyca pięknymi żółtymi kwiatkami, które mają charakterystyczne kropki. 
Te widoczne pod światło kropki to niewielkie gruczoły zawierające olejki eteryczne. Roślina ta kwitnie od czerwca do końca sierpnia, dając kwiaty barwy żółtej. 
 Choć taka niepozorna była często używana przez naszych przodków, ponieważ ma wiele zastosowań. Przez wieki stosowano ją w leczeniu ran i oparzeń, różnego pochodzenia wrzodów, problemów trawiennych, a także schorzeń układu oddechowego i moczowego. 


Wpływa dobrze na układ nerwowy, znalazła również   zastosowanie w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych. Posiada działanie żółciopędne i   żółciotwórcze.
 
 Wspiera układ nerwowy więc jest dobra dla każdego kto walczy z depresją. Jej działanie uspokajające może sprawdzić się w pomocniczym leczeniu nerwic i stanów lękowych. Znajduje również zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości natury psychicznej u kobiet w okresie menopauzy, a także zespołu napięcia przedmiesiączkowego. 


Herbatka z dziurawca to świetny napój dla każdej kobiety, która doświadcza wielu emocji podczas napięcia przedmiesiączkowego, a gdy dodamy do tego kwiat krwawnika i koniczyny czerwonej to mamy świetną ziołową herbatkę  na wyciszenie i uspokojenie emocji. Jest to też świetny napój dla każdego kto ma problemy z zaśnięciem. 


Ta niesamowita roślinka wspiera też żyzność naszej gleby i oferuje swoje zdrowotne wartości owadom w podziemiach, które też z chęcią czerpią z jej dobroci.

Więc następnym razem, kiedy zobaczysz dziurawca na łące pamietaj, że nie jest to chwast, a raczej bardzo wartościowe zioło, które warto mieć nawet w swoim ogrodzie!

Do zobaczenia w naszym ośrodku Wideta!
 
ADRES
Ośrodek Wideta
Smerek 91
38-607 Wetlina
KONTAKT
kontakt@wideta.pl
+48 662 266 791
JAK DOJECHAĆ
© WIDETA.PL   Oprogramowanie sklepu internetowego web-market.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia w Twojej przeglądarce.